See on kodu. See oleme Meie.
/ “That´s home. That´s Us.” /
Asukoht Teos on müügis / KOOS galerii
/ Skulpturaalne maal – akrüülklaas, EPO-vaik, MDF – mõõdud 2,5 x 2,5 meetrit, kupli diameeter_1,9 meetrit, eendumine seinast 54 sentimeetrit /
Autorid Oliver Soomets ja Argo Männik
2023
See on portree “Meist”. Teos kujutab kaasaegses maastikumaalilises interpretatsioonis üht kosmilist täppi, mis on tehtud päikesesüsteemi äärealalt – Kuiperi vööst. Astronoom Carl Sagan lasi teha Voyager 1-l foto 14ndal veebruaril 1990ndal aastal Maast vahetult enne päikesesüsteemist väljumist. Tulemuseks oli pisike sinine “piksel” keset üüratut musta tühjust. NASA pilt levis globaalselt telemeedias sõnumiga: ”Just sellised me näeme välja Teistele.”
Autor üritab tõlgendada ja suurendada seda fotol kujutatud täppi, mis paistab universumi äärealalt vaevumärgatava anonüümse punktina – sinise planeedina – ning vaadata täpsemalt selle kaugusest hägusa kujutise sisse. See on nagu jumala vaade kõiksusest kõigele, mis meil on ja mis omab üldse tähendust. Mõistagi meie jaoks.
Antub maal on triloogilise maaliseeria “Jumala vaade” II osa.
Katkendid Carl Sagan’i raamatust “Pale Blue Dot” (minu tõlkes):
… / “Kui Voyager 1 oli jõudnud päikesesüsteemi äärele, lasin pöörata kaamera ümber viimaseks pilguks koduplaneedile. Voyager 1 oli umbes 6,4 miljardi kilomeetri kaugusel ja ligikaudu 32 kraadi päikeseekliptikast kõrgemal, kui ta jäädvustas portree meie maailmast. Maa jäi hajutatud valguskiirte keskele ja tundub kui pisike valguspunkt, kõigest 0,12-ne piksline kahanev poolkuu.
… / Siin on see punkt. See on siin. See on kodu. See oleme meie. Sellel on igaüks, keda armastad ja keda tunned, igaüks kellest oled kunagi kuulnud, iga inimene, kes kunagi on elanud oma elu. Seal on Meie rõõmude ja kannatuste summa, tuhanded religioonid, ideoloogiad ja majandusdoktrii-
nid, iga viimne kütt ja korilane, iga kangelane ja argpüks, kõik tsivilisatsioo-
nide loojad ja hävitajad, kuningad ja talupojad, iga armunud paar, iga ema ja isa ja lootusrikas laps, iga korrumpeerunud poliitik ja “superstaar”, iga pühak ja patune inimkonna ajaloost – kõik on seal, pisikesel tolmuosakesel päikesevalguses rippumas.
… / Maa on väga väike lava suurel kosmilisel areenil. See on üksik terake suures kosmilises pimeduses. On öeldud, et astronoomia on alandav ja iseloomu kujundav kogemus. Ehk ei ole paremat näidet inimliku ennast salgamise ja meelitamise rumalusest, kui see kaugenev pilt meie pisikesest maailmast. Minu jaoks rõhutab see meie vastutust käsitleda üksteist lahkesti ja hoida ning hellitada kahvatut sinist täppi, seda ainust kodu, mida me kunagi oleme tundnud.”
Kuna tegemist on ümbritsevat keskkonda peegeldava klaasimaaliga, siis sõltub teose väljanägemine väga palju valgusest ja keskkonna tonaalsusest. Mängulisema ja elavama visuaali saavutamiseks on plaanis kasutada kergelt reaalajas muutuvat valgust. Valgustugevus muutuks üliaeglaselt valge valguse registrites. Valgus vajab eksperimenteerimist kohapeal.
Teosele oli algselt galeriitingimustesse mõeldud ka liikumisanduritega töötav helisalvestis müstilistest Maa magnetvälja muutuvatest helidest lindistatuna NASA poolt kosmosest 160 km kõrguselt ionosfäärist.
Detailvaated ja erinevad valguslikud olukorrad