Räni

/ “Silicon” /

Asukoht Tartu Tervishoiu kõrgkool

/ Corten B teras, roostevabateras, raudbetoon, lehis ja valgusti; diameeter 1,9 meetrit /
 

Autoid Oliver Soomets, Bruno Lillemets ja Tõnis Hiiesalu

2016

Skulptuur “Räni”on inspireeritud mikroskoopilistest inseneriimedest – ränivetikatest. Ränivetikad ehk diatomeed on looduses väga levinud mikroskoopilised organismid, kelle rakud sisaldavad kaht üksteise sees asuvat keerukat ja kaunist struktuuri.

Räni on asendamatu materjal meditsiinilises kõrgtehnoloogias, kuna eelkõige ei tekita äratõukereaktsiooni inimese organismis. Seda materjali kasutatakse meditsiiniliste erivedelike valmistamisel, samuti kõrgtehnoloogiliste kangaste, tihendite, implantaatide, kreemide ja kangaste tegemisel.

Teos koosneb kahest diatomee raku ränistruktuuri imiteerivast kerast ning kõige sees asuvast valgusallikast. Välise sfääri läbimõõt on umbes 1,9 meetrit ja on valmistatud katmata terasest. Sisemise kera läbimõõt on umbes 70 sentimeetrit ning valmistatud roostevabast terasest. Sisemise ja välise kera vorm on sarnane, kuid pinnatekstuur erinev ning sedahaaval, kuidas väline kera ilma mõjul roostetab, suureneb kahe sfääri vaheline kontrast. Kõige keskel asub hajutatud valgusti.