Päikseline elu

/ “Sunny life”, “Aurinkoinen elämä”, “ Яркая жизнь” /

Teos on müügis / KOOS galerii

Fiiberbetoonskulptuur, kõrgus Ca 3,1 meetrit, palli läbimõõt 2,5 meetrit, kaal 11 tonni
 

Autor Oliver Soomets
2023

Tänud Peep Roosmann, Argo Männik ja Kristjan Tammjärv

Järjest kiiremas ja liikuvamas maailmas muutub puhkamine üha olulisemaks. “Päikseline elu” aitab meelde tuletada, et inimese eksistentsi üks hädavajalik osis on just nimelt puhkamine.

Nii meie ise kui kogu aatomisisene maailm on loodud tähtedes sünteesitud materjalist ja kogu elava elu keskmes on Päike, kas otseses või ülekantud tähenduses. Peale päikse vajab organism muu hulgas vett ja toitu, vahel ka kaaslast ja muljeid. Need vajadused on sedavõrd üldised, et nende järgi tunneb elusolemist.

Organismide keerustudes kuulub nende põhivajaduste hulka vajadus puhata, mistõttu keerukamad käitumisvormid kujunevad üha “puhkavamale” alusele. (Kalevi Kull, “Teoreetilisest bioloogiast” (2019)).

“Päikselise elu” sümboolsete tunnustena kasutatakse kunstiteoses täispuhutavat ujumisrõngast ja palli, mille valitsevaks kujundiks on puhkuse ja mängu arhetüüp – rannapall.

TEOSTUS

Antud skulptuuri valamisega olid seotud suured riskid ja väljakutsed, kuna tegu on ilmselt esmakordselt nii suure ja massiivse ühes tükis valuskulptuuriga maailmas s.t ilma valu triibuta. Tavaliselt nimelt on kõikidel pudelitel ja purkidel keskel üks kokku liitmise triip – valutriip. Seda on näha ja näpuga katsudes tunda ehk nad on valatud kahest poolest kokku. Keerulisematel ja suurematel objektidel on enamasti liitekohti isegi rohkem.
See skulptuur on valatud ühe korraga, ühes tükkis! Selle tarvis oli vaja hoida valamise ajal palli sees liikumatult stabiilsena 4 kuupmeetri suurust õhumulli, mis tahab vedela betooni seest üles tõusta nagu õnge kork. Antud mulli üleslükke jõud on Ca 10,5 tonni. Ja see õnnestus pildil kuvatud viisil. Palju õnne meile kõigile!