Alastus
/ “Bareness” /
Asukoht Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakool
/ Röntgen fotod aluminiumkomposiit plaadil /
Mõõdud 1 x 1m ja 1,1 x 4,5m
Autorid Oliver Soomets, Bruno Lillemets ja Tõnis Hiiesalu
2018
Ikoonilised tööriistad neil fotodel on passiivsed uuringu objektid, mida on võimalik tõlgendada ainult portreedena. Röntgenfotograafia võimaldab vaadata peene detailini objektist läbi – näha asja sisse ja jõuda välisest vormist kaugemale. Nii mõjub kergelt morbiidses vormis elutu ese igavikuliselt ja soojalt.
Kui inimmõtlemine asetada evolutsioonilisse perspektiivi, siis ühed olulisemad ja iseloomulikumad nähtused neist on keel ja tööriistad. Võib arvata, et need kaks on ka omavahel tihedalt seotud: keeleline suhtlus võimaldab liigendatumat, struktureeritumat ja mälukamat tööriistastut ning rikkalikum tööriistastu omakorda treenib aju ja annab alust intensiivsemale suhtlusele ning keelekasutusele. (vt P. Reynolds 1994. The Complementary theory of language and tool use: 422).
Tööriist saab päriselt tööriistaks, kui tööriistad paigutuvad põhimõtteliselt lõputusse ahelasse ehk kui nad saavad lõputult itereeritavaks: tööriist, millega teha teist tööriista, millega teha omakorda teist tööriista jne. Loomade ja varaste hominiidide tööriistajadad on väga lühikesed. Peale selle on nad ainult üht tüüpi, nimelt “poodid” (ingl. k. pods) ja “polüpoodid” (vt Reynolds 1994: 420).
Polüpoodid on objektid, mis püsivad koos ainult siis, kui nad on gravitatsiooniväljas teatud kindlal viisil asetatud: näiteks kivid või kastid üksteise otsas. Seevastu “liidid” ja “polüliidid” (sõnast lithos, kr. k. “kivi”) on vabalt roteeritavad kõigis ruumisuundades: näiteks haamerdamiskivi või varre otsa kinnitatud kivikirves. Polüpoode hoiab koos gravitatsioon, polüliite aga liitidevahelised ühendused.
Polüliitide valmistamine on omane üksnes inimesele. Ühtki looma pole vaadeldud spontaanselt polüliite valmistamas. Seega on Reynoldsi järgi tänapäevases mõttes inimese tekkimise võtmeks just polüliitide tegemine, nt. sõlmed, tapid, põimitud tekstiil, kokkuõmmeldud riided, varrestatud oda- või nooleotsad jms. Inimene sai inimeseks seostamise, kokkusidumise- ja põimimise kaudu.